O katedrze / Historia

Historia Katedry Geodezyjnego Urządzania Terenów Wiejskich (1963-2009)

 W 1960 r. został powołany Oddział Geodezji Urządzeń Rolnych przy Wydziale Melioracji Wodnych Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie z czterema katedrami. Organizacją Katedry Geodezyjnych Urządzeń Rolnych zajął się mgr inż. Ignacy Rabczuk absolwent Oddziału Mierniczego Politechniki Lwowskiej. Pierwszą siedzibą był lokal w budynku przy ul. Św. Marka 37 w Krakowie i tam jednostka rozpoczęła swoją działalność w roku akademickim 1963/64. Przeprowadzka w 1964 r. do tzw. "Budynku Jubileuszowego" przy al. Mickiewicz 24/28 wiązała się z okresem formowania jej zasadniczego kształtu. Program studiów przewidywał wówczas wykłady i ćwiczenia z przedmiotów: Ewidencja gruntów, Geodezja urządzeń terenów rolnych (GUTR), Geodezja urządzeń terenów leśnych, Projektowanie terenów osiedlowych, ćwiczenia terenowe, praktyki, seminaria i promotorstwo prac dyplomowych. W 1965 r. zakończył studia na Oddziale Geodezji Urządzeń Rolnych pierwszy rocznik studentów. Z 34 absolwentów 25 dyplomantów wypromowano w Katedrze.

W 1968 r. Wydział Melioracji Wodnych WSR w Krakowie uzyskuje uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora nauk technicznych, co umożliwiło wielu pracownikom Oddziału otworzenie przewodów doktorskich. W 1970 r. w związku z reformą organizacyjną Oddział połączono z Katedrą Planowania i Organizacji Terenów Rolniczych, mająca swoją siedzibę przy Placu Wolności 8, tworząc jednostkę o nazwie Katedra Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich. Stanowisko kierownika sprawowali kolejno byli pracownicy KPiOTR doc. dr Bolesław Król, a po jego przedwczesnej śmierci w 1978 r. dr inż. Lubomir Pawłowski i od 1980 r. doc. dr hab. Krzysztof Koreleski. W okresie działalności KPiUTW wyodrębnił się zespół GUTR-u, który powiększyli przede wszystkim absolwenci Wydziału.

Ponowna zmiana organizacyjna na Uczelni w 1981 r. reaktywowała jednostkę. Powstał Zakład Geodezyjnego Urządzania Terenów Wiejskich, którego kierownictwo objął Andrzej Solecki. Do składu osobowego tego zakładu weszli przede wszystkim pracownicy wywodzący się byłej Katedry.

W 1983 r. Zakład przeprowadził się do nowego budynku Wydziału Leśnego przy Al. 29 Listopada 46. W okresie 1984-1987 funkcję prodziekana d/s kierunku geodezja i kartografia pełnił Andrzej Solecki. Po 4 latach Zakład znowu się przeprowadził, tym razem do kamienicy przy ul. 18 Stycznia 6 (obecnie ul. Królewska).

W 1989 r. Senat Akademii Rolniczej w Krakowie powołał Andrzeja Soleckiego na stanowisko profesora AR w kierowanym przez niego Zakładzie.

Od 1991 r., po podjęciu uchwały przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego w sprawie kierunków studiów nastąpiła zmiana nazwy całego Wydziału, która obecnie brzmi: Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji.

W 1993 r., po 46 latach pracy na Uczelni, a 40 w Zakładzie GUTW, odszedł na emeryturę Andrzej Solecki. Profesor — mistrz i mentor całego zespołu zmarł rok później. Nowym kierownikiem został w 1996 r. Karol Noga, mianowany na stanowisko prof. AR (1996-2001), który tę funkcję pełnił równocześnie z funkcją prodziekana w okresie 1996-1999.

Pod koniec 1999 r. cztery katedry Kierunku Geodezja i Kartografia, , przeniesiono do budynku przy ul. Balickiej 253A. Kierownikiem Katedry w tym samym roku został (mianowany na stanowisko prof. AR w 2001 r.) dr hab. inż. Stanisław Harasimowicz. Po pięciu latach zostaje wybrany na to stanowisko na drugą kadencję. W 2000 r. Zakład został przemianowany na Katedrę Geodezyjnego Urządzania Terenów Wiejskich.

W 2003 r. Prodziekanem kierunku geodezja i kartografia została Urszula Litwin.

W 2004 tytuł profesora nauk technicznych otrzymuje Karol Noga.

W 2005 roku została mianowana na stanowisko prof. AR dr hab. inż. Urszula Litwin.

W 2008 roku Akademia przekształciła się w Uniwersytet Rolniczy. W tymże roku prof. UR Urszula Litwin została Kierownikiem Katedry, a rok później prof. Stanisław Harasimowicz otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

 

Historia Katedry Fotogrametrii i Teledetekcji (1964-2009)

Katedra Fotogrametrii została utworzona na Oddziale Geodezji i Urządzeń Rolnych w 1964 roku. Organizatorem, opiekunem, a od 1968 roku pierwszym kierownikiem Katedry — był dr inż. Marek Kowalski. W 1966 roku kierownik Katedry był promotorem pierwszej pracy dyplomowej z fotogrametrii pt. "Określenie przydatności zdjęć fotogrametrycznych dla wyznaczenia spadków w trudnej konfiguracji terenu", której autorką była Emilia Rojkowska (Wrona).

W roku 1970 w ramach zmian struktury jednostek Oddziału Geodezji został powołany Instytut Geodezji, w skład którego weszła m.in. Katedra Fotogrametrii, a jej kierownikiem był dalej dr inż. Marek Kowalski, który po otrzymaniu nominacji na docenta został wice — dyrektorem Instytutu.

W 1980 roku nastąpiła kolejna zmiana w organizacji jednostek Oddziału, został rozwiązany Instytut Geodezji i ponownie utworzono uprzednio istniejące jednostki. Katedra zmieniła nazwę na Zakład Fotogrametrii i Fotointerpretacji, w którym kierownikiem był dalej doc. dr inż. Marek Kowalski, a adiunktami — dr inż. Tadeusz Wrona, dr inż. Zbigniew Węgrzyn.

Lata osiemdziesiąte to powolny, stopniowy rozwój Zakładu, zarówno w aspekcie wyposażenia w sprzęt fotograficzny i fotogrametryczny jak i obsady personalnej.

W roku 1991 Kierownikiem Zakładu został prof. dr hab. inż. Zbigniew Sitek. Kierował on Zakładem do 1993 roku, a po jego przejściu na emeryturę stanowisko kierownika Zakładu powierzono doc. dr hab. inż. Jerzemu Butowttowi z Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy.

W 1996 roku Zakład Fotogrametrii i Fotointerpretacji został przemianowany na Zakład Fotogrametrii i Teledetekcji.

Po odejściu na emeryturę prof. Jerzego Butowtta w 1998 roku, funkcję kierownika Zakładu powierzono dr inż. Tadeuszowi Wronie, którą pełnił do 2000 roku.

1 marca 2000 roku kierownikiem Zakładu został prof. dr hab. inż. Oleksandr Dorozhynskyy z Uniwersytetu Narodowego "Politechnika Lwowska". Od maja 2000 roku Zakład zmienił nazwę na: Katedra Fotogrametrii i Teledetekcji.

W 2001 roku zorganizowano pierwszą wspólną konferencję naukowo-techniczną z Politechniką Lwowską pt. "Kataster "Fotogrametria, Geoinformatyka — nowoczesne technologie i perspektywy rozwoju". Co dwa lata konferencję taką organizował na przemian Uniwersytet Rolniczy w Krakowie lub Politechnika Lwowska. Wyjątkiem był rok 2004, kiedy Katedra zorganizowała jednodniową jubileuszową konferencje z okazji 40 rocznicy utworzenia tej jednostki.

1 września 2009 roku Katedra zarządzeniem Rektora UR nr 24/2009 z dnia 15 lipca 2009 roku została połączona z Katedry Geodezyjnego Urządzania Terenów Wiejskich w wyniku czego powstała Katedra Geodezji Rolnej, Katastru i Fotogrametrii.

Od samego początku jej funkcjonowania aż do 2019 roku kierownikiem katedry była prof. dr. hab. inż. Urszula Litwin, która w 2010 r. otrzymała z rąk Prezydenta RP tytuł profesora nauk technicznych.  Natomiast w czerwcu 2019 kierownikiem Katedry został dr hab. inż. Jarosław Janus, prof. URK.

Z dniem 11 marca 2020 r. w Prezydent RP nadał dr hab. inż. Wojciechowi Przegonowi, prof. URK, tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Stan osobowy Katedry (listopad 2022 r.) przedstawia się następująco:

- dr hab. inż. Jarosław Janus, prof. URK – kierownik Katedry,

- dr hab. inż. Jacek Pijanowski, prof. URK – koordynator dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport,

- prof. dr hab. inż. Urszula Litwin,

- prof. dr hab. inż. Wojciech  Przegon,

- dr hab. inż. Stanisław Bacior, prof. URK,

- dr hab. Agnieszka Bitner- Fiałkowska, prof. URK,

- dr ha inż. Bartosz Mitka, prof. URK,

- dr inż. arch. Przemysław Baster,

- dr inż. Piotr Bożek,

- dr inż. Arkadiusz Doroż,

- dr inż. Aneta Dacko,

- dr inż. Jacek Gniadek,

- dr inż. Bogusława Kwoczyńska,

-dr inż. Izabela Piech,

- dr inż. Renata Ostrowska,

- dr inż. Robert Szewczyk,

- dr inż. Jarosław Taszakowski,

- dr inż. Bogdan Jankowicz,

- dr inż. Zbigniew Koziara,

- mgr inż. Halina Kubowicz

- mgr inż. Halina Stachura.

Razem zespół liczy 21 osób.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji
Katedra Geodezji Rolnej, Katastru i Fotogrametrii
ul Balicka 253 A
30-198
Kraków
12 662 45 03
kgrkif[a]urk.edu.pl
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR