Aktualności

W obecnym semestrze Katedra Geodezji Rolnej, Katastru i Fotogrametrii oraz Katedra Geodezji dysponować będą nowymi zestawami Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP). W ramach środków finansowych dla jednostek organizacyjnych Uczelni na rzecz odtworzenia, modernizacji lub zakupu nowej aparatury naukowo-badawczej Uniwersytetu Rolniczego zakupiono system pomiarowy oparty na BSP DJI Matrice 300 RTK. Dron wraz z skanerem laserowy: DJI Zenmuse L1, kamerą pięciobiektywową Share PSDK102S, kamerą multispektralna Micasense RedEdge_MX, kamerą RGB DJI Zenmuse P1 oraz kamerą termowizyjną DJI H20T będzie wykorzystywany do celów badawczych. Pozyskany zestaw należy traktować jako to profesjonalne rozwiązanie do prowadzenia prac badawczych w zakresie pomiarów geoprzestrzennych, zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa realizowanych lotów. Jednocześnie zbudowany w oparciu o drona DJI Matrice 300 RTK kompletny system pomiarowy składający się ze lotniczego skanera laserowego, kamery wieloobiektywowej oraz kamery multispektralnej, to rozwiązanie znacznie przewyższające pod względem parametrów technicznych, uniwersalności oraz możliwości prowadzenia badań urządzenia znajdujące się do tej pory w zasobach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Drugi zestaw BSP został zakupiony ze środków Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji w celu realizacji zadań dydaktycznych. Dzięki temu zakupowi Wydział dysponować będzie dwoma nowymi dronami: DJI AIR 2 oraz DJI MINI 2.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie