Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

   Katedra Geodezji Rolnej, Katastru i Fotogrametrii
    Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji  
    Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Godło Polski
dr hab. inż.

Jacek Pijanowski

prof. URK

profesor uczelni

Prowadzi interdyscyplinarne badania dotyczące szeroko rozumianej
przestrzeni wiejskiej. Tematyka badań leży na styku przemian strukturalnych rolnictwa i obszarów wiejskich, geodezji rolnej i gospodarki
przestrzennej a także gospodarowania rolniczymi zasobami wodnymi oraz
ochrony środowiska i kształtowania krajobrazu wiejskiego. Jego dorobek obejmuje blisko 150 publikacji naukowych krajowych i zagranicznych jako autor lub współautor. Aktywnie uczestniczy w konferencjach, na których wygłosił ponad 100 referatów. Kierował 12 projektami badawczo wdrożeniowymi, w tym 10 międzynarodowymi. Kierował też 4 międzynarodowymi projektami edukacyjnymi.
Jest autorem lub współautorem 23 ekspertyz, w tym na zlecenie Kancelarii Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Studia magisterskie ukończył w 1995 roku na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji (WIŚiG) Akademii Rolniczej w Krakowie.
Bezpośrednio po studiach był stypendystą na Wydziale Budownictwa, Środowiska i Geomatyki Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zürich), gdzie w 1996 r. został zatrudniony na stanowisku młodszego asystenta w Instytucie Planowania i Urządzania Obszarów Wiejskich, a od roku 1997 –
asystenta. Od 2000 roku objął stanowisko pracownika naukowego/doktoranta ww. Instytucie.
W 2002 roku podjął pracę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego UMWM), początkowo na stanowisku inspektora, a od 2005 roku – kierownika Zespołu Środowiska i Rozwoju Wsi.
Równolegle do pracy w UMWM od 2007 roku podjął zatrudnienie jako adiunkt na WIŚiG Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Rolniczy) w Krakowie – w Katedrze Geodezyjnego Urządzania Terenów Wiejskich (obecnie Katedra Geodezji Rolnej, Katastru i Fotogrametrii).
W latach 2016-2018 pełnił funkcję prodziekana WIŚiG ds. Rozwoju oraz Kierunków Geodezja i Kartografia oraz Gospodarka Przestrzenna. W 2018 roku JM Rektor powołał go na lidera nowo utworzonej dyscypliny naukowej Inżynieria lądowa i transport (ILiT) a od 2019 roku został mianowany
koordynatorem i przewodniczącym Rady dyscypliny ILiT (obecnie Inżynieria lądowa, geodezja i transport).
Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 2004 r. na Wydziale Budownictwa, Środowiska i Geomatyki ETH Zürich. W 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W latach 2018-2019 był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Nauk Technicznych Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. W 2019 r. uzyskał stanowisko profesora uczelni Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Od 2009 r. jest prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Rozwoju Obszarów Wiejskich. W latach 2019-2022 był Członkiem Zespołu Zadaniowego Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju Polskiej Akademii Nauk.
Współpracuje z wieloma instytucjami i uczelniami zagranicznymi ze Szwajcarii, Austrii, Republiki Federalnej Niemiec oraz Chińskiej Republiki Ludowej. W latach 2017-2022 był członkiem Kuratorium Naukowego Bawarskiej Akademii Obszarów Wiejskich oraz przez 2 kadencje (lata 2010-2014 oraz 2014-2018) członkiem Zarządu Głównego Forum Ekosocjalnego Europy z siedzibą w Wiedniu.